Menu
Sepetim

Kaz yumurtası soğutma işlemi


Kaz yumurtası soğutma işlemi


nasıl yapılır; Kuluçka makinesine yükledikten 8 gün sonra makine içinden çıkartılır. 8 inci gün 8 dakika oda sıcaklığında bekletilir, süre dolduğunda makineye tekrar yüklemeden önce ılık su ile yumurtaların üzerine hafif su yağmur laması yapılır ve makineye yüklenir.

Kaz yumurta kuluçka makinesine nasıl konur; Öncelikle yumurtalar ılık sirkeli suda hızlı şekilde yıkanır, temiz kuru bez ile silinir, kaz viyolüne yerleştirilir ve kuluçka makinesi içine yüklenir. 

Kaz kuluçka makinesi ayarları ne olmalıdır; Sıcaklık değeri, yanı kuluçka makinesi içindeki ısı gelişim süresinde 25 gün 37.7 ile 37.9 derece olmalıdır. Son 3 günde ısı değeri 36.8 ile 37.2 derece arası olması uygun görülmüştür.

Kaz yumurtası kuluçka makinesinde nem oranı kaç olmalıdır; Civciv gelişim süresi 25 gün makine içinde nem oranının % 58 - 62 ve son 3 günde ( çıkım süreci ) % 68 ile 73 olması ön görülmüştür. 

Kuluçkalık kaz yumurtasını nereden satın alabilirim veya temin edebilirim; Kaz yumurtalarını güvenilir ve bildiğiniz satıcılardan satın almanız tavsiye edilir. Mümkün oldukça çok yakın çevrenizden temin ediniz. En iyisi ise çevrenizde bulunan kaz yetiştirici çiftliklerden satın almanızdır. En garantisi ise kendi kaz damızlık larınızın yumurtalarını kuluçka makinesine yatırmanız dır. 

Kaz için en ideal kuluçka makinaları fiyatları ne kadar aralık tadır; Piyasada çok sayıda merdiven altı üreticiler var, kesinlikle onlara güvenmeyiniz. O tür kişiler fatura dahi vermezken zaten derleme toplama projesiz üretim yapmaktadırlar. Kaliteli bir kaz kuluçka makinesi ise mutlaka kabinli olması gerek, yani buz dolabı tipi kuluçka makinesi gibi. Kaliteli kaz kuluçka makineleri ise 1500 TL den başlayarak yukarıya sınır yoktur. Yumurta kapasitesine göre fiyatlar yükselecektir.  

Kuluçka makinesinde kaz çıkarma; Plastik hobi kuluçka makinesi kaz yumurtaları için uygun değildir. Her ne kadar Plastik makine satıcılar kaz yumurtası çıkar deseler de biz müşterilerimize plastik makineleri kaz çıkımı için satmıyoruz ve önermiyoruz. Kaz yumurtası için en ideal kuluçka makinesi kabinli kuluçka makinelerdir.

Kaz kuluçkaya kaç yumurta konur; Kaç yumurta olduğu tamamen kuluçka makinesi kapasitesine bağlıdır. Eğer EFE kuluçka makinaları kapasiteleri diye düşünürsek o zaman modellerimizi tanıtalım. Efe Ticari Kuluçka Makineleri kabinli 24 kaz yumurtası olan en küçük modelimiz, daha sonra 32, 64, 96, 128 devam ederken daha büyük makineler ise 500 kaz yumurtası, 600 kaz yumurtası, 1000 kaz yumurtası ve daha büyükler satılmaktadır.

Kaz yumurtası viyolü nasıl dizilir; Kaz yumurtaları yatay olarak viyollere yüklenmesi uygun görünmektedir. Dikey kaz yumurtası viyole yüklemelerde her hangi bir bilgi edinemedik henüz.

Kazın altına kaç yumurta konur, bir adet dişi kaz göğsünün altına yaklaşık 10 ile 12 kaz yumurtası alabilir. 

Kazlar kaç yumurtadan sonra kuluçkaya yatar, kaz yumurtalarını kazın yumurtladığı yerden almadığınız taktirde bir kaz ortalama 13-15 yumurta olduktan sonra gurka yatar ve yumurtayı keser.

Kaz kuluçkaya nasıl yatırılır; Kazlar kendi hislerine istinaden kendisi gurka yatar. Yukarıda açıklamamızda yazdığı gibi, eğer kazın yumurtladığı yumurtaları almazsanız yaklaşık 10 - 15 yumurta toplandığında kendisi yumurtaların üzerine gurka yatar. 

Kaz kaç aylıkken kesilir; Kaz cinslerine göre değişmektedir. Kaz kesimi genelde kazların 12 - 15 aydan sonra başlamaktadır.

Kazlar civciv kaç günde çıkar; Kaz cinslerine göre değişkendir ve edinilen bilgilere göre 28 ile 31 gün arası civcivlerin çıkım sürecidir. 

Kazlar kaç yumurta yapar; Yine kaz cinslerine bağlı olarak farklı cinslere göre değişken kaz yumurtaları sayısı oluyor. 1 sezonda 90 ile 150 kaz yumurtası yumurtlarlar.

Kazlar hangi aylarda yumurtlarlar; Kaz cinslerine göre değişken olarak bazı ırklar Kasım aylarında başlar ve hazarın aylarına kadar yumurtlamaya devam ederler. Genelde kazlar Ocak aylarında başlar ve mayıs sonuna dek yumurtlarlar.

Kaz yumurtası kaç günde bozulur; Yumurtaların saklanma şartlarına göre değişir. Yumurtaları 5 ile en fazla 14 derece sıcaklıklar arasında muhafaza etmeniz gerek ve sivri uçları aşağı gelecek şekilde saman veya buğday içine gömülmesi ve günlük olarak yumurtaları döndürmek şartıyla en fazla 10-15 gün beklemesi uygun görülmüştür. Daha fazla bekleyen yumurtaların çıkım oranı düşecektir.

Kazlar ne yer; Bir kaz günlük ortalama 150 ile 230 gram arası yiyecek tüketir. Bu yiyecekler değişken olarak sınıflandırılmamış tır. Genelde kazlar otlatarak yem ihtiyaçlarını giderir. Onun haricinde hazır yem, yeşillikler, otlar, yonca, arpa, buğday türleri verebilirsiniz. Yemek atıkları ile beslenme mümkün olduğundan mutfağınızdan çıkan yemek atıklarını kullanma imkanınız var.